"ПТАХ ДУШІ"

     "ПТАХ ДУШІ"У Березані знімають фільм про Василя Стуса.

     Українське кіно – в Березані. У Березанській виправній колонії розпочалися зйомки повнометражного художнього фільму «Птах душі» виробництва кінокомпанії «УМ-ГРУП», який став одним із переможців 10-го конкурсного відбору Державного агентства України з питань кіно. Стрічка розповідає про останні роки життя і трагічну загибель поета-шістдесятника, перекладача, прозаїка, літературознавця і правозахисника Василя Стуса. Його історія незвичайна – поет європейського рівня, успішний науковець, надзвичайно талановита людина не побоявся кинути виклик системі. Він міг би стати відомим радянським поетом, писати вірші про те, як «партія веде», мати квартиру в центрі столиці, величезні гонорари, як інші літератори, які вірно служили владі, але Стус обрав інший шлях - шлях боротьби. Двічі відбував покарання за свої погляди, був змушений працювати простим робітником – і це поет, який перекладав Гете, Рільке, Лорку. 
     "ПТАХ ДУШІ"У Березанській виправній колонії знімали сцени, які розповідають про шість днів перебування і загибель Василя Стуса у пермській тюрмі з кінця серпня – початку вересня 1985 року. Котреспондент "БГ" теж побував на зйомках однієї з фінальних сцен, яка відбулася в підвальному приміщенні установи, де розташовані камери-одиночки. Місце - не вельми приємне, довгий темний коридор з численними металевими дверима камер. За сюжетом фільму в одній з них сидить політв’язень Василь Стус (актор Дмитро Ярошенко). До нього приїжджає керівництво КДБ з Києва. Одна з них – розумна і підступна Віра Іванівна (актриса Євгенія Гладій) намагається переконати поета відмовитися від своїх поглядів, повірити радянській владі. Адже розпочалася перебудова, до влади прийшов Михайло Горбачов, який позиціонує себе демократом. І йому незручно перед західними партнерами, що в радянських тюрмах перебувають політв’язні. Але поет залишився незламним. А в ніч з 3 на 4 вересня його знайшли мертвим. За офіційною версією Василь Стус помер від зупинки серця. У фільмі зберігається інтрига щодо причини його смерті, хоча глядачеві нескладно здогадатися, що його вбили співробітники колонії. Вражає разюча схожість київського актора Дмитра Ярошенка з Василем Стусом. Саме його відібрали на цю роль з-поміж 50 претендентів. Режисер Роман Бровко дуже вимогливий до акторів. Кожен дубль знімають по декілька разів. У перерві між зйомками нам вдалося поспілкуватися зі знімальною групою.
     "ПТАХ ДУШІ"Сценаристи Сергій Дзюба та Артемій Кірсанов тривалий час працювали над сценарієм, зустрічалися з багатьма людьми, які особисто знали Василя Стуса. Розповідають, що написати кіносценарій про життя поет їх спонукало опитування в центрі столиці. Виявляється, більшість перехожих майже нічого не знає про видатного поета.
- Ми сподіваємося, що завдяки цьому фільму про Стуса дізнається якомога більше людей, - зазначає сценарист Сергій Дзюба. – Василь Стус бажав, щоб розвивалася українська мова, адже на той час багато українців русифікувалися, навіть стидалися своєї рідної мови. Поет не міг з цим змиритися. При цьому він не був шовіністом, з однаковою повагою ставився до росіян, вірмен, які разом з ним відбували покарання за свої політичні погляди. Люди мають знати про Стуса, читати його книжки. І саме нині, в цей непростий час, коли суспільство вагається, чи потрібно боротися з ворогом, ми маємо приклад Стуса, у якого взагалі не виникало таких питань, він був переконаний: Україна повинна бути українською. 
     У творчому доробку молодого режисера Романа Бровка більше десяти телесеріалів та інших робіт. Найвідоміші з них - «Протистояння», «Два полюси кохання», «Хірургія. Територія любові». Фільм про Василя Стуса – це його перша робота в жанрі історичного кіно. Режисер переконаний: стрічка буде цікавою для широкого загалу. Хоча про величезні касові збори та прибутки складно говорити, адже вітчизняні кінострічки поки що не можуть конкурувати із зарубіжними, де вкладається набагато більше фінансування, аніж у нас, і є велика аудиторія.
Знімальна група відвідала кілька колоній, але обрали для зйомок саме Березанську, бо там немає засуджених, а відтак – простіше потрапити на режимний об’єкт. До того ж, установа збудована більш ніж півстоліття тому і де в чому схожа на пермську колонію. 
     "ПТАХ ДУШІ"- Половину сцен фільму, які розповідають про перебування Василя Стуса пермській колонії, знімалися в Березані, - розповідає Роман Бровко. - Сцену про самоспалення громадського діяча Василя Макуха ми знімали на Хрещатику. За сценарієм Стус поспішає на таємне зібрання зі своїми друзями дисидентами-шістдесятниками і стає свідком самоспалення Василя Макуха, навіть намагається його врятувати. А зовсім поряд люди стоять у черзі за дефіцитами і дивляться на все це, як на божевілля. 
     - Це – прокатне кіно, розраховане на широку аудиторію, - розповідає продюсер Артем Денисов. – Бюджет фільму становить майже 40 мільйонів гривень. Фінансування складається з двох частин – половину коштів вкладає інвестор, решту – виділяє держава. Наше завдання зробити картину цікавою для широкого загалу. Аби глядач, побачивши фільм, зацікавився Стусом, почав вивчати його біографію, читати його книги.
     Ми запитали в продюсера, чи не планує кінокомпанія знімати фільми про видатних людей. Адже такі проекти мають успіх у сусідній країні. Україна теж може похвалитися багатьма діячами. Артем Денисов відповів, що в майбутньому планується зняти фільм про Петра Франка, сина видатного поета, який, як і батько, теж має яскраву біографію.
     Зйомки фільму «Птах душі» триватимуть у Березанській виправній колонії до 10 червня. А прем’єра стрічки очікується в січні наступного року і буде приурочена до дня народження видатного поета.
 
За інф. Березанського медіацентру

скачать dle 10.5фильмы бесплатно
Додати коментарій