«Джальма» – справжня легенда Березані

Демонстрація фільму - 23 вересня 2016 року о 17.00 в кінотеатрі «Ювілейний».

Фільм «Джальма» створений у 1928 році українським режисером Арнольдом Кордюмом. Це був час розвитку німого кіно. У фільмі відображено один з епізодів громадянської війни на Кавказі. Простий, але близький глядачам сюжет, вдало виконана роль дівчини Джальми молодою актрисою Лідією Островською, боротьба із забобонами на селі викликали в глядачів природній інтерес до фільму. Зйомки проходили на Кавказі, а також у Березані та в селі Супоївка. У масових сценах були задіяні місцеві жителі. «Джальма» – справжня легенда Березані
У той час у Березані дуже активно проводилась культурно-масова робота, зйомки фільму в містечку стали справжньою сенсацією, і люди із захватом та великою зацікавленістю брали участь у масових сценах. До речі, на деякі епізодичні ролі автор фільму також запросив місцевих жителів. Так, роль п’яного художника, який підфарбовував лик Ісуса Христа на церкві, виконав учитель малювання місцевої школи, а роль однієї з доньок заможного селянина зіграла березанська дівчина. Виконавиця цієї ролі, на жаль, померла дуже молодою, залишивши маленьку донечку, яка не пам’ятала своєї мами. Зараз ця жінка живе в Борисполі, вона вже сама поважного віку і тільки в «Джальмі» має змогу бачити свою маму живою. Загалом, дуже багато цікавих історій пов’язаних зі створенням кінострічки. 
Так, Арнольд Кордюм у пошуках виконавиці головної ролі прийшов до Київського театрального технікуму і вибрав надзвичайно красиву студентку - старшокурсницю Лідію Островську. Пізніше, як згадувала акторка, для Кордюма це був не тільки професійний вибір, а й кохання з першого погляду.
Знімальна група розташувалася в центрі Березані (теперішня вулиця Шевченків Шлях, біля кінотеатру) у хаті батьків Івана Яковича Дудки. Сам Іван Якович на той час був ще дитиною і також знявся в одному з епізодів фільму:на стеблі соняха, як на конячці, біжить за трактором. Саме в цій хаті Арнольд Кордюм та Лідія Острвська відсвяткували своє весілля. Це були найрадісніші хвилини для молодих. Говорячи про саму кінострічку, потрібно відзначити її надзвичайну виразність і пластику, дуже динамічний сюжет, незважаючи на те, що фільм німий. Його цікаво переглядати, спостерігаючи за перебігом подій, тому що режисеру вдалося поєднати (кажучи сучасними термінами) жанри бойовика, комедії і мелодрами. Хочеться звернути увагу на особливу магію фільму, яка притаманна чорно-білому кіно тієї епохи. 
Переглядаючи фільм «Джальма», ми, сучасники, маємо можливість бачити Березань майже дев’яносторічної давнини: мальовничою, квітучою, надзвичайно зеленою. З’являється бажання пройти вулицями і відшукати ті місця, з яких оживають картинки історії рідного міста. Це захоплює, хвилює, наче торкаєшся вічності.
Під час другого народження фільму, в 1987 році, коли його повернули з архіву, інтерес наступних поколінь березанців був неймовірно високим. Усім хотілося побачити себе, своїх рідних, знайомих, які колись знялись в цьому кіно.
Майже 90 років минуло з часу створення фільму «Джальма». Але роки роблять його ще більш цінним, унікальним, самобутнім. Для березанців цей фільм - справжня культурна перлина рідного міста. Приходь до кінотеарту, аби пересвідчитись у цьому!!! 
скачать dle 10.5фильмы бесплатно
Додати коментарій